A dugulások okai

Vegyszerek

Ha vegyszereket használunk a konyhában, akkor ha lehet, ne a gyengébb minőségre voksoljunk, mert azok dugulást okozhatnak (pl. gyengébb minőségű zsíroldók). Ráadásul ezekből nem csak hogy többet kell használnunk, hanem elég sok adalékanyagot is tartalmaznak. Így emiatt egy idő után megtapadnak a lefolyó falán, ezután pedig a beszűkült csőben a szilárd anyagdarabok okoznak problémát, hiszen fél-egy éven belül duguláshoz vezetnek.

A konyha esetében még a különböző lefolyótisztítók is kockázatosak lehetnek, legfőképp az állaguk és minőségük miatt. A por alakú granulátumok túlzott használata esetén a vécékagylóban összetömörödve dugulást idéznek elő.

A másik gyenge pont a fürdőszobai mosdó. Annak dugulásához vezethet ha a vegyszerek, amiket a takarításhoz használunk, belekerülnek a lefolyóba. Itt a sűrű kemikáliák azok, amelyekre oda kell figyelni, ha lehet, inkább kerüljük őket.

A gél állagú vécétisztító és vízkőoldó megfelelő használatával megelőzhetjük a vécé dugulást! Ha ilyet alkalmazunk, akkor ne közvetlenül a toalett vizébe, hanem a vécécsészébe öntsük ezeket. Azután, hogy a vegyszerek kifejtették a várt tisztító hatásukat, máris leöblíthetőek a csatornába.

vegyszerek

Kozmetikumok

A fürdőszobában is sokszor fordul elő dugulás, legfőképp a különböző kozmetikumok miatt. A vegyszerekhez hasonló problémákat tudnak okozni a különféle tusfürdők, samponok, hajbalzsamok, de ugyanez igaz a folyékony szappanok esetében is. Nyilván ezeket muszáj használni, de legyünk óvatosak és próbáljunk a megelőzéssel is foglalkozni, vigyázzunk, hogy minél kevesebb mértékben kerüljön a lefolyóba, de legalábbis kellőképp higítva.

kozmetikumok

Szilárd anyagok

A szilárd anyagok szinte mindenhol bajt tudnak okozni, ha véletlenül a lefolyókba kerülnek. Nyilván nem szándékosan dobjuk ezeket oda, viszont annál nagyobb bajjal jár, ha ez megtörténik:

Konyha: a porózus anyagok, pl. kávézacc, ételmaradékok és a különböző zsiradékok válthatnak ki dugulást. A zsíros ételek forró víz és zsíroldó hiányában megtapadhatnak a lefolyó falán, ami akkor gond, ha ez rendszeres, hiszen ezzel folyamatosan alakítjuk a dugulást.

Fürdőszoba: a haj és köröm, valamint a tisztálkodáshoz használt eszközök (pl. kupakok, borotva védőkupakja) vezethetnek duguláshoz, hogyha a lefolyóba jutnak. Ami viszont elkerülhetetlen, a haj és sampon kombinációja. Ezek is komoly dugulást okozhatnak.

A WC dugulás tipikus oka a túl sok vécépapír. Ezen túl az is előfrodulhat, hogy a toalettbe vécépapír guriga kerül. A vécé U-alakú kanyarulatán a vékonyabb anyagból készült vécépapír szét tud ázni, ennek köszönhetően kisebb darabokban kell leküzdenie ezt a szakaszt. A keményebb papírból készült vécépapír-gurigával viszont vigyázni kell, hiszen az sokkal nehezebben vagy egyáltalán nem tud átjutni. Ha netán valaki véletlenül beleejti a vécé illatosítót és azt próbálja meg lehúzni, az szintén dugulást okozhat.

Házilag elvégezhető tevékenységek

Lefolyószifon

A mosogató lefolyócsöve az egyik leggyakoribb helye a dugulásnak. Mit lehet tenni, ha érzékeljük a problémát? A meleg, de nem forrásban lévő víz időről-időre segíthet, hogy feloldható legyen a csövet beszűkítő zsíros szennyeződés.

Első lépésben fizikálisan kell megpróbálni megoldani a már kialakult dugulás elhárítását és lehetőleg nem egyből feltölteni vegyszerekkel a mosogatót. Sokszor a duguláselhárítás házilag is lehetséges.

Pumpálás

Ahhoz, hogy a mosogatóhoz való pumpa alkalmazásába kezdjünk,  a túlfolyó nyílását és minden más lehetséges nyílást be kell zárni. Erre alkalmas a túlfolyó nyílásához szorított szivacsdarab vagy textil, amire azért van szükség, mert csak így lehet a pumpálással vákuumot létrehozni. Pumpálás előtt vizet kell tölteni a lefolyóba. A nyomásváltakozás el tudja mozdítani a szennyeződést és ennek köszönhetően darabokban már képes lesz lefolyni a dugulást okozó anyag.

A szifon szétszedése

Ha nem jártunk sikerrel a pumpálással, akkor a következő lehetőség a mosogató alatt található szifon szétszedése és annak alapos kimosása. Amikor összerakjuk a szifont ügyeljünk rá, hogy minden tömítés a helyére kerüljön, különben szivárogni fog.

Hagyományos házi szerek

Érdemes megpróbálkozni a házi praktikákkal, hiszen három kanál szódabikarbóna (ha nincs: sütőpor vagy só) a lefolyóba öntve, rá két deciliter 20%-os ecet is hatásos lehet. Legalább 10 percnyi pezsgés után a lefolyót meleg, de nem forrásban lévő vízzel kell öblíteni. A pezsgés során keletkező gázok azok, amik a szennyeződést szinte szétrobbantják.

Kézi csőgörény, spirál

A csőgörény, spirál nem túl költséges eszköz, de jó ha van a háznál. Legalább 5 méteres hosszban érdemes ezeket megvásárolni, hogy hasznát tudjuk venni. Ezt kell beletolni a csőbe, majd ott tekergetni. Vigyázzunk, mert nagy károkat okozhat, hogyha nem óvatosan, kis erővel alkalmazzák, hanem erőteljesen, mert fennállhat az a veszély, hogy a szennyeződést mélyebbre toljuk és jobban összetömörítjük. A tekerés befelé, az óramutató járásával megegyezően, kifelé ellentétes irányban történjen. Amennyiben sikerült némileg átjárhatóvá tenni, akkor a feltöltődés veszélye nélkül önthető bele a majdnem forró víz aazzal a céllal, hogy a szennyeződések feloldása megtörténhessen.

Kézi csőgörény

Vegyszerek

Nem mindegy, hogy milyen mértékű dugulással állunk szemben, de makacs szennyeződésnél az egyik jó lehetőség a granulátumos duguláselhárító vegyszert alkalmazni. A leírásnak megfelelő mennyiségben öntsük a lefolyóba, erre kerüljön a víz, szintén a leírásban szereplő mennyiségben, majd nincs más dolgunk, mint várakozni. Mivel a duguláselhárító vegyszerek maró hatásúak, nagyon hatékonyak tudnak lenni, hiszen képesek az összes duguláshoz vezető szerves anyagdarabkát feloldani. Viszont ezzel együtt egy idő után a csövek fémjét is megtámadják, amivel több kárt okozunk, mint amennyi előnyhöz jutunk.

Fontos, hogy a duguláselhárító vegyszerek alkalmazását követően nagyon alaposan öblítsünk és kerüljük a testi érintkezést!

WC

A második leggyakoribb dugulás a WC eltömődése, aminek oka többrétű. Tehet róla a fentebb említett ételmaradékok megakadása a bűzzáró részben, de az is előfordul, hogy a fertőtlenítők és illatosítók a műanyag tartójukkal együtt akadnak meg. Ok lehet továbbá a nem elegendő öblítővíz használata, valamint a túlzott wc-papír használat is.

A wc duguláselhárítása házilag pumpa segítségével történhet. Töltsük meg a kagylót vízzel és a pumpát mozgassuk fel-le. A WC kefe sajnos nem alkalmas ugyanerre a célra, mert más a kialakítása, hisz az egyenes és nem tud elérni a toalett U-alakú kanyarulatába, ahol általában a dugulások vannak.

Kád, zuhanyzó

Viszonylag ritka, de előfordulhat a kád vagy zuhanyzótálca dugulása is. Első körben a lefolyóba akadt hajszálakat kellene eltávolítani, ezután pedig alkalmazhatjuk a pumpálás és szódabikarbóna-ecet kombinációt. Ez eredményes lehet, de ezután az is kell még, hogy a majdhogynem forró víz és a zuhanyrózsa megtegye hatását, utóbbit közel kell tartani a lefolyóhoz. Ha nem vált be a dolog, akkor a szétszedéssel csak az próbálkozzon, akinem van már hasonló tapasztalata, mivel a szétszedés már nem kifejezetten a házilag megoldható feladatok közé tartozik! A duguláselhárító szakemberek is csak a feltétlenül szükséges mértékben szedik szét a berendezéseket.

Mosdó

Nem meglepő, de a mosdó eldugulásának legfőbb kiváltó okai a hajszálak és a kozmetikumok.

Sokszor jelent megoldást a szifon tisztítása, de ha nem akkor tovább kell lépni. A pumpálás lehet még az, ami eredményre vezet, valamint a csőgörény és a granulátumos vegyszer körültekintő alkalmazása. Ennek részleteit már leírtuk a mosogató dugulások kapcsán.

Kapcsolat

7-17 elérhetőség: +36-70-672-02-35 +36706720236,  +36706720235

Kérjen ajánlatot

Üzenet sikeresen elküldve. Köszönjük!